MÜKEMMELİYETÇİLİK!

image

Herkes öyle bir şekilde yetiştirilmiştir ki, herkes birer idealist olmuştur. Hiç kimse gerçekçi değildir.İdeal insanlığın ortak hastalığıdır.Herkes öyle bir şekilde yetiştirilmiştir ki, herkes gelecekte bir yerde birisi, bir şey olmakzorundaymış diye düşünmeye devam eder. Bir imaj verilir ve sen onun gibi olmak zorundasın. Busana bir gerginlik verir çünkü sen o değilsin, sen başka bir şeysin, ama yine de o olmak zorundasın.

Bu yüzden kişi gerçeği gerçek olmayan için kötüler: Gerçek olmayan gerçek değildir. Ve ideal olanseni geleceğe doğru çekmeye devam eder, şimdiden çıkarır.İdeal sürekli bir kâbusa dönüşür çünkü o kınamaya devam eder. Mükemmellik idealine sahipolduğundan ne yaparsan yap mükemmel olmaz. Ne elde edersen et yine de tatmin edici değildirçünkü senin hiçbir zaman tatmin olmayacak çılgın bir beklentin vardır.Belirli bir zamanın içinde, belirli bir halin içinde, belli sınırlarla. Sen insansın. Bu sınırları kabul et.Mükemmeliyetçiler her zaman için delirmenin eşiğindedir. Onlar takıntılı insanlardır; ne yaparlarsayapsınlar yeterince iyi değildir. Ve hiçbir şeyi mükemmel yapmak mümkün değildir; mükemmellikinsanlar için imkânsızdır. Aslında mükemmel olmamak yegâne olma yöntemidir.

Hayatın kendisi o kadar karmaşık ki, lütfen kendine karşı biraz daha nazik ol. İdealler yaratma.Hayat yeterince problem çıkarıyor ama bu problemler çözülebilir. Eğer yanlış trendeysen, trenideğiştirebilirsin; biletler kayıpsa yeniden alınabilir; eğer karın kaçtıysa başka bir kadın bulabilirsin.Hayatın sana getirdiği problemler çözülebilir ama idealizmin sana getireceği problemler aslaçözülemez; onlar imkânsızdır.

Mükemmelliğe olan bu takıntı nedir? O zaman sen gergin, kaygılı, sinirli, her zaman huzursuz,dertli, çatışma halinde olacaksın. İngilizce “agony (ıstırap çekmek)” sözcüğü “çelişkili olmak”anlamına gelir.Sürekli olarak kendinle güreşmek; ıstırabın anlamı budur. Kendinle huzurluolmazsan acı içinde olacaksın. İmkânsız olanı isteme; doğal ol, rahat ol, kendine sevecen davran vebaşkalarını sev.

Sürekli kendisini kötülediği için kendini sevemeyen bir kişi unutma ki başka kimseyi sevemez.Mükemmeliyetçi birisi sadece kendine karşı mükemmeliyetçi değildir, başkalarına karşı da öyledir.Kendisine karşı acımasız olan birisinin başkalarına karşı da acımasız olması kaçınılmazdır. Onuntalepleri imkânsızdır.

Alıntı

You may also like...

Bir Cevap Yazın