FACEBOOK, EVLİLİKLERİ ÇEVRİM DIŞI YAPIYOR

Günler, internetin evlilikleri son yıllarda ciddi boyutta tehdit eder hale geldiğini belirterek, başta Facebook olmak üzere sosyal paylaşım siteleri kullanıcısı eşlerin birbirlerini aldatma eğilimi gösterdiklerini, boşanma rakamlarındaki artışta bunun büyük rol oynadığını söyledi.

Baro Başkanı Gazanfer Günler, Bolu kent merkezinde yerleşik nüfusun 120 bin civarında olduğunu hatırlatarak, Bolu’da da kadın sığınma evinin kurulması gerektiğini belirtti. Günler, “Yasalara göre, 50 bini aşan yerleşim yerlerinde kadın sığınma evlerinin kurulması zorunlu; ancak birinci sıkıntı bu evin gizliliğinin sağlanması, ikincisi güvenliğinin sağlanması. Belediye bu koşulları Emniyet ve Bolu Valiliği ile koordine ederek yerine getirebilir. Şu anda Bolu’da kadın sığınma evine ihtiyaç var ve ihtiyaç hasıl olduğunda ihtiyaç sahibi Ankara’ya yönlendiriliyor. Bolu’da da mutlaka açılmalıdır. Açılan sığınma evi iyi korunmalıdır ve gizli tutulmalıdır. Bu saldırgan eşin saldırılarından sığınan hanımı korumak için şarttır ve sosyal yönden fayda vardır. Belediye dış güvenlikten sorumlu değildir. Dış güvenlik emniyetle yapılacak. İş birliği de sağlanacaktır. Asıl olan gizliliğini sağlamaktır. Valilikle koordine edilerek bu sağlanabilir. Hem güvenlik, hem gizlilik sağlandığı taktirde böyle bir ev çok fayda temin edecektir” dedi.

BOŞANMA RAKAMLARINDA CİDDİ ARTIŞ!
Günler, Türkiye de kadına yönelik şiddet olaylarının giderek tırmanmaya başladığını işaret ederek, “Ciddi önlem alınmadığı taktirde, çağdaş demokrat ülkelerde Türkiye kınanacak ve dışlanacaktır. Türkiye hem kadına olan saygısından dolayı, hem de çağdaş itibarı açısından mutlaka acil önlem almak durumundadır. Yalnız Bolu’nun değil, tüm Türkiye’nin sorunu bu. Büyük kentlerde bile yeterli sayıda yok. 2011’de Bolu il merkezinde açılan boşanma dava sayısı Temmuz ayı sonu itibariyle 460. Bu çok da normal değil. Bütün Türkiye genelinde boşanma oranlarında ciddi bir artış var. Bolu’da da artış var. Bu bir türlü önlenemiyor. Bunun bir yığın nedeni var. Kronik sosyal nedenler var. Bu nedenler arasında ekonomik, sosyal, kültürel ve medya etkisi de bulunuyor” diye konuştu.

“SANAL ORTAMDAKİ FLÖRT FİİLİYATA İNTİKAL EDİYOR”
Günler, son yıllarda internetin evlilikleri tehdit eder hale geldiğini ifade ederek, boşanma davalarında Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin neden olarak hukukçu olarak karşılarına çıktığını söyledi. Günler, şöyle devam etti: “Arkadaşlık siteleri kanalıyla genelde hanımlar internet sitesinde tanıştığı bir erkekle flört edebiliyor. Sanal ortamdaki flört fiiliyata intikal ediyor. Ondan sonra boşanmalar olabiliyor. Bu tür olaylar cinayet gibi üzücü olaylara da neden olabiliyor. Özellikle Türkiye de çok yıkıcı etkileri oldu internetin. Buna hazırsız yakalandık galiba. Son üç dört yıldır başladı bu. Giderek de artıyor bu rakam. Sosyal paylaşım ve internet aileleri sarsmaya başladı. Mutlaka tedbir düşünülmeli.”
Günler, internet nedenli boşanmaları önlemek için dini ve ahlaki telkinlerin yoğunlaştırılması önerisinde bulunarak, açıklamalarını noktaladı.

GAZANFER GÜNLER

You may also like...

Bir Cevap Yazın