ASIRLARDIR ERKEK KADINA ZULÜM ETMİŞTİR…

Ego basitçe egodur, o ne erildir ne de dişildir. Ancak erkek asırlardır sürekli olarak kadınlara karşı son derece insanlık dışı bir şekilde davranmıştır. Ve garip olan şey şudur ki erkek, kadına karşı çok acımasız ve insanlık dışı davranmıştır çünkü o kadınlarla kıyaslama yaptığında çok derin bir aşağılık kompleksi hissetmiştir. En büyük problem kadının bir anne olabilmesi olmuştur; o hayat doğurmaya muktedirdir ve erkek ise değildir.

Aşağılık kompleksi hissetmenin başlangıcı budur: Doğa erkeğe değil, kadına güvenir. Dahası o, pek çok açıdan kendisinden daha güçlü olduğunu görmüştür.

Kadınlar erkeklerden daha toleranslı ve daha sabırlıdır. Erkekler son derece sabırsız ve toleranssızdır.

Kadınlar erkeklerden daha az saldırgandır. Kadınlar cinayet işlemez. Cinayet işleyenler, kutsal savaşlar düzenleyenler, her zaman için savaşa hazır olanlar, her türden ölümcül – atom bombaları, nükleer silahlar – silahlar geliştiren erkektir. Kadın tüm bu ölüm oyununun tamamıyla dışındadır. Dolayısıyla erkeğin bir şekilde aşağılık hissetmesi rastlantı değildir. Ve hiç kimse aşağılık olmak istemez; bunun tek yolu kadını yapay yollardan aşağılık olmaya zorlamaktır.

Örneğin onun eğitimine izin vermemek, onun ekonomik özgürlüğüne izin vermemek, onun evden dışarı çıkmasına izin vermemek ve onu bir hapis hayatına mahkum etmek. Erkeğin kadına kendi aşağılık duygusundan kurtulmak için yapmış olduğu şeylere inanmak güç gelir. O kadını yapay bir şekilde aşağılık hale sokmuştur. Bu sadece seninle ilgili bir mesele değildir. Hayatındaki kadın sana bir erkek egon olduğunu söylerken o sadece tüm kadınları temsil ediyor. Sen de tüm erkeklerin temsilcisinden başka bir şey değilsin.

Senin ataların öylesine büyük bir hasar vermiştir ki bunu dengelemenin bir yolu yoktur. Bu nedenle hayatındaki kadın sana bunun erkek egosu olduğunu söylediğinde anlamaya çalış, belki de haklıdır. Büyük ihtimalle o haklıdır. Çünkü erkek kendisini o kadar uzun süredir üstün kabul etmiştir ki bunun kendi egosu olduğunu duyumsayamaz. Bunu duyumsayan kadındır. Onun hislerini reddetme. Ona şükran duy ve egoyu nerede hissetmiş olduğunu ona sor ki bu sayede onu bırakabilesin. Ondan yardım al. Sen basitçe bunu reddediyorsun; herhangi bir şekilde bir erkek egonun olduğunu hissetmiyorsun.

Ancak bu basitçe geleneksel bir mirastır. Her küçük oğlanın bir erkek egosu vardır. Küçücük bir oğlan eğer ağlamaya başlarsa sen hemen, “Niçin bir kız gibi ağlıyorsun? Bir kız ağlayabilir çünkü o düşük seviyeli bir insandır. Sen büyük bir erkek şoven olacaksın; senin ağlaman ya da gözyaşı dökmen doğru değil.” Ve küçük oğlanlar göz yaşlarını durdurmaya başlar. Ağlamaya ve gözyaşlarının akmasına kadınlarınki kadar hazır olan erkekler bulmak çok zordur.

Kadını dinle. Kadını o kadar çok bastırdın ve kadına o kadar çok zulmetmişsindir ki ona kulak verilmesinin ve bazı şeylerin düzeltilmesinin zamanı gelmiştir. En azından özel hayatında kadının mümkün olduğunca çok özgürlüğe – kendine izin verdiğin kadar özgürlüğe – sahip olmasına mümkün olduğunca çok izin ver. Onun ayağa kalkmasına yardım et ki bu sayede o yeniden çiçek açabilsin. şayet tüm kadınların – ve kadınlar dünyanın yarısıdır – kendi yeteneklerini, kendi dehalarını geliştirmelerine izin verirsek çok daha güzel bir dünyaya sahip olacağız. Bu söz konusu bile değildir … hiç kimse üstte değildir, hiç kimse aşağıda değildir. Kadınlar kadındır, erkekler erkektir; onların farklılıkları vardır ama farklılıklar hiç kimseyi daha yukarıda ve daha aşağıda kılmaz.

Onların farklılıkları onların cazibesini yaratır. Sadece erkeklerin olduğu bir dünyayı hayal ediver. Bu çok çirkin olacaktır. Farklılıklar, farklı yaklaşımlar, farklı fikirler olduğu için hayat zengindir.

Hiç kimse üstün değildir, hiç kimse aşağıda değildir. İnsanlar basitçe farklıdır. Bunu kabul et ve hayatındaki kadının on bin yıllık baskıdan özgürleşmesine yardım et. Onunla dost ol. Çok büyük zarar verilmiştir: O, o kadar çok yara almıştır ki şayet sen sevginle biraz şifa olabilirsen tüm dünyanın bilincine katkıda bulunuyor olacaksın. şayet hayatındaki kadın, “Bu erkek egosu” derse kötü hissetme. O daha zor fark edilir bir şekilde ordadır, ayırt edilemez çünkü o çok uzun süredir oradadır. Sen onun ego olduğunu unutmuş durumdasın. Onu fark edebilmek için ona yardım et ki bu sayede onu yok edebilesin.

Alıntı

You may also like...

Bir Cevap Yazın